O NAS
DO POBRANIA
NASI PARTNERZY
Śląskie Babcie w Chorzowie 4 i 11.02.2015 |
Słuchaczki UTW panie Helena Domańska i Teresa Majzner spotkały się z uczestnikami półkolonii w klubie POKOLENIE Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Młodzieżowej. Uczestnicy półkolonii to dzieci w wieku od sześciu do trzynastu lat.
W programie spotkania uwzględniono następujące punkty
- Umiejscowienie Śląska na mapie Polski z uwzględnieniem podziału na Górny Śląsk, Śląsk Opolski, Dolny Śląsk.
- Czytanie wiersza "Kto ty jesteś" oczywiście w gwarze śląskiej "Fto ty jesteś, kaj ty miyszkosz"
- informacja o strojach regionalnych, ze szczególnym uwzględnieniem "paradnego" stroju bytomsko - rozbarskiego, kobiecego oraz męskiego.
- opowiadanie o zwyczajach i przesądach regionalnych - śląskich związanych z Bożym Narodzeniem (Godach), Zapustach, Wielkim Postem i Wielkanocą.
- Czytanie opowiadania " Zosia i fiołkowy kapelusz" Edyty Zarębskiej -w gwarze śląskiej przetłumaczone przez panią Helenę za zgodą Autorki,
- Oglądanie herbów miast śląskich i rozmowa, na temat jakie jest i było ich znaczenie.
Na spotkanie z dziećmi, już tradycyjnie,stroje wypożyczyło Muzeum Chleba Szkoły i Ciekawostek.
Dzieci w czasie spotkania wykazały zainteresowanie tematem. A dwoje uczestników nawet wystąpiło aby zarecytować wiersz "Uwe i Wili" (Paweł i Gaweł ) oraz powiedzieć zagadkę cz to znaczy:"na byfyju sto szolka tyju" Głównym celem tego spotkania było krzewienie wiedzy o Śląsku i gwarze śląskiej.
Spotkanie rozpoczęło się wysłuchaniem nagrania "Hymnu" Konkursu na Ślażaka Roku" pod tytułem Pogodomy po naszymu" (Słowa i wykonanie Maria Pańczyk, a muzykę napisał Grzegorz Spyra)
Po wysłuchaniu piosenki i przedstawieniu się pani Teresa Majzner "łosprawiała" o inicjatorce Konkursu na "Ślązaka Roku", eliminacjach do tegoż konkursu i jego edycjach. Nie brakło również informacji o konkursach "Młodzieżowy Ślązak Roku" oraz przyznawanych tytułach "Honorowego Ślązaka Roku"
Nie zabrakło informacji o osobach, którym przyznano tytuł Honorowego Ślązaka Roku (Adolf Dygacz-etnograf, Alfons Nossol-biskup Franciszek Pieczka-aktor, Wojciech Kilar-kompozytor, Gerard Cieślik-piłkarz, prof. Franciszek Kokot-nefrolog, prof. Julian Gembalski-mistrz organów) .Tytuł ten otrzymały osoby, które nie tyko, były/są związane ze Śląskiem, ale krzewią wiedzę o Śląsku.
Ponadto uczestnicy spotkania zapoznali się nazwiskami osób, które przez lata zasiadały jao Jurorzy Konkursu: prof. Dorota Simonides, Bolesław Lubosz, Kazimierz Kutz, prof. Jan Miodek. Podczas tego "łosprawiania" nie zabrakło lokalnego patriotyzmu - z akcentem na "Tarnogórzanie" Również Radzionków został wyróżniony, Irena Chilmon (Radzionkowianka) została finalistką Konkursu w 2001 roku.
Następnie głos zabrała pani Helena Domańska, by zaprezentować śląski strój paradny kobiety dojrzałej oraz śląski strój, w którym paradowały śląskie "frelki, dziołchy".
Nie brakło również informacji o męskich strojach regionalnych (ilustracje) i dodatkowych elementach stroju. Do prezentacji stroju śląskiej "dziołchy"Pani Helena wykorzystała lalkę w śląskim stroju wypożyczoną od Jej Koleżanki z Bobrownik,a stroje, w które byłyśmy ubrane wypożyczył pan Piotr Mankiewicz właściciel Muzeum Chleba w Radzionkowie. Kolejny punkt programu to czytanie opowiadania Edyty Zarębskie Zosia i fiołkowy kapelusz" ("O Zosi w fioletowym hutliku") Jako ostatni punkt spotkania - to prezentacja wybranych herbów miast śląskich i przedstawienie znaczenia tych herbów dawniej i dziś (heraldyka). Podałyśmy też informacje o flagach miast.
Spotkanie było udane, dzieci śpiewały, jako przerywnik, piosenki śląskie. Nie zabrakło również tańca przy śląskich melodiach.
|