NASI PARTNERZY

Reklama
Reklama


nagrody
V Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów

6 października 2018 r odbyły się V Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów. Uczestnikami imprezy były zespoły artystyczne działające w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W spotkaniach wzięły udział 32 zespoły (ponad 500 uczestników) z: Alwerni, Będzina, Bytomia, Chrzanowa, Jaworzna, Kłomnic, Koziegłów, Libiąża, Oświęcimia, Miechowa, Mielca, Pszczyny, Tarnowskich Gór, Świątnik Górnych, Wadowic, Wodzisławia Śląskiego, Żor. Na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury zaprezentowały się nasze dwa zespoły - teatralny i taneczny , które w tych artystycznych zmaganiach otrzymały za swój występ wyróżnienie ( regulamin zakładał przyznanie tylko jednej nagrody i wyróżnienia ).
Gratulujemy naszym ARTYSTOM !!!

 
23-25.09.2018 Sukcesy tarnogórskich seniorów na Juwenaliach III Wieku w Warszawie

W dniach od 23 do 25 września 2018 r w Warszawie odbywał się wielki festiwal pozytywnie,  artystycznie zakręconych seniorów z Uniwersytetów Trzeciego Wieku i innych ośrodków .  Na deskach Teatru Palladium i Klubu „Hybrydy” zaprezentowało się ok. 110 zespołów z całej Polski występujących w kategoriach taniec, teatr, kabaret  oraz muzyka. Zespoły oceniane były przez jury, składające się z warszawskich autorytetów artystycznych .
Organizatorem Juwenaliów jest Fundacja AVE a wspiera je m.st. Warszawy w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Teatrem Palladium i Klubem Hybrydy
Tarnogórscy studenci okazali się mistrzami w zmaganiach muzyczno-taneczno-teatralnych. Zdobyli Grand Prix w kategorii muzyka - najwyższe odznacznie festiwalowe . Zespół kierowany przez Izabelę Lysik –Różańską podbił juwenaliową publiczność afrykańskimi , ludowymi piosenkami , wykonanymi w bardzo oryginalnej aranżacji,  murzyńskimi strojami i niesamowitą energią. W skład zespołu wchodzą: Elżbieta Płaczek, Maria Gołąbska-Marulewska, Henryka Żurek, Teresa Markowska,Alojza Stabach, Jadwiga Psiuk, Ewa Słabik , Krystyna Ścisłowska, Barbara Brzoza, Maria Witkowska, Magdalena Latacz, Bogumiła Sukiennik, Barbara Holy, Dorota Pyka i Henryka Borkowska-Szmatloch

Więcej…
 
Prezydenckie odznaczenie

Nasz kolega Jerzy Zieliński razem z Grzegorzem Rudnickim - obaj są członkami Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zostali wyróżnieni za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Jerzy Zieliński otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności na rzecz ochrony zabytków i promocji regionalnego dziedzictwa kulturowego . Z kolei Grzegorz Rudnicki został wyróżniony Krzyżem Brązowym. Odznaczenia państwowe wręczył wyróżnionym, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy,
wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.
Gratulujemy Jurkowi!

 
Brygida Nowak laureatem półfinału konkursu "Godomy po naszymu- je żech stond"

Nasza sluchaczka - Brygida Nowak została laureatem półfinału VIII Spichlerzowego Przeglądu Etnolektyków "Godomy po naszymu- je żech stond", w kategorii wiekowej - dorośli. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Lokalna Grupa Działania " Spichlerz Górnego Śląska. Finał konkursu odbędzie się w kwietniu 2018 r.
Monolog Brygidy Nowak usłyszymy podczas "Uniwersyteckiego Dnia Kobiet"
Gratulujemy.

 
07.10.2017 Wyróżnienia na IV Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachW Oświęcimiu odbyły się IV Oświęcimskie Spotkania Artystyczne Seniorów. Uczestniczyliśmy w tej imprezie po raz trzeci . Razem z nami w artystycznej rywalizacji brało udział 36 zespołów , skupiających 400 artystów - seniorów  , reprezentujących głównie uniwersytety z województwa śląskiego  ale także z innych regionów Polski .
Prezentacje konkursowe odbywały się w pięciu kategoriach – małe formy teatralne, zespoły wokalne, chóry, kabaret i teatr. Ocenialibyśmy przez 6 osobowe jury , w skład którego wchodziły  autorytety środowisk muzycznych, teatralnych i tanecznych miasta Oświęcim.
Zdobyliśmy nagrody w postaci wyróżnienia ( regulamin konkursu przewidywał przyznanie tylko  I nagrody  oraz wyróżnienia)  , które otrzymał zespół wokalny – pod kierownictwem Izabeli Lysik-Różańskiej za występ „Impresje barokowe „ oraz taneczny prowadzony przez Marzenę Kobryń za układ „Wspomnienie” .
Gratulacje dla naszych uzdolnionych słuchaczy.

 
Juwenala pełne sukcesów

Po raz drugi słuchacze Tarnogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniach 21-22 czerwca wzięli udział w ogólnopolskich Juwenaliach Seniorów w Warszawie.

Nasi przedstawiciele zaprezentowali swoje artystyczne talenty na festiwalu twórczych seniorów, który odbywał się w Białołęckim Ośrodku Kultury, Teatrze Palladium i Klubie Hybrydy i odnieśli spektakularny sukces!
Zdobyli aż cztery nagrody i wyróżnienia, okazując się wśród 200 zespołów z całej Polski mistrzami działań wokalnych i teatralno- tanecznych.
Otrzymali : II nagrodę (pierwszej nie przyznano) w kategorii muzycznej - Zespół Wokalny pod  kierunkiem Izabeli Lysik-Różańskiej, II miejsce w kategorii taniec- zespół taneczny, prowadzony przez Marzenę Kobryń za układ choreograficzny "Wspomnienie", III miejsce w kategorii teatr i  małe formy teatralne za swój  monodram „Spacerkiem  po Budapeszcie” - Grażyna Jurek oraz wyróżnienie w kategorii najlepiej śpiewający dyrygent - Izabela Lysik-Różańska.
Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowali:
w 17-osobowym zespole wokalnym: Henryka Borkowska-Szmatloch, Barbara Brzoza, Barbara Holy, Elżbieta Płaczek, Maria Gołąbska-Marulewska, Wanda Ileczko, Kzimiera Kocot, Teresa Majzner, Teresa Markowska, Urszula Orechwo, Jadwiga Psiuk, Dorota Pyka, Alojzja Stabach, Ewa Słabik, Bogusława Sukiennik, Krystyna Ścisłowska, Maria Witkowska i dyrygent-Izabela Lysik-Różańska; w 6-osobowym zespole tanecznym:
Helena Domańska, Barbara Holy, Maria Koffmahn, Aleksandra Moch, Bogusława Sukiennik, Krystyna Ścisłowska, no i oczywiście Grażyna Jurek i 23 członków UTW, wspierających artystyczne działania.
Nasi artyści wzbudzili także aplauz mieszkańców Warszawy, kiedy w oczekiwaniu na konkursowy występ Zespół Wokalny zaprezentował się podczas próby na placu w pobliżu Teatru Palladium; panie ubrane w stroje bogato zdobione klejnotami i złotem, z wachlarzami z piór, maskami  weneckimi zaśpiewały trzy pieśni.
Spotkanie artystyczne seniorów w Warszawie, na którym tarnogórski UTW był już z sukcesami w roku ubiegłym , jest dowodem ogromnego potencjału środowisk senioralnych. I zapewne można o słuchaczach Tarnogórskiego Stowarzyszenia-Uniwersytet Trzeciego Wieku powiedzieć parafrazując żartobliwy aforyzm S. J. Leca- zawsze trzymają rękę na pulsie czasu, by w każdej chwili móc chwycić jego łapę.
Trzeba jeszcze przypomnieć, że „Juwenalia Seniorów” organizowane są przez Fundację AVE przy wsparciu m.st. Warszawy w partnerstwie z Białołęckim Ośrodkiem Kultury, Teatrem Palladium i Klubem Hybrydy.

Udział w Juwenaliach był wspierany przez Gminę Tarnowskie Góry w ramach realizacji zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.


zdjęcia: Helena Domańska i Alek Słabik
tekst: Stanisława Szymczyk, sekretarz TS-UTW we współpracy Ewy Słabik i Grażyny Jurek

 
Aktualności

  • 17 listopad wyjazd na operę "Halka" w Operze Śląskiej w Bytomiu
Wyjazd o 17.10 z Osady Jana i o 17.15 sprzed Urzędu Miejskiego przy ul Sienkiewicza 2

Koszt wyjazdu 55 zł ( bilet + przejazd).

Organizatorem wyjazdu jest Henrietta Hoefler tel 518 539 632 .

  • Warsztaty z rękodzieła artystycznego  19 i 26 listopad
19 listopada o godz. 11.00 odbędą się w Laryszowie warsztaty ceramiczne .
Odpłatność 45 zł.
26 listopada o godz.11.00 w budynku Biura "Debet" kolejne warsztaty, na których wykonywać będziemy kartki świąteczne. Odpłatność 10 zł + koszt materiałów.
Chętnych prosimy o zapisywanie się o Joasi Murzyn tel 603 085 214.


  • do 19 listopada zapisy na koncert Waldemara Malickiego w Filharmonii Śląskiej
Waldemar Malicki wystąpi w Filharmonii Śląskiej w dniu 12 stycznia 2019 r o godz. 17.00 z koncertem pt "Klasyka po bandzie". W.Malicki wystąpi z zespołem i doskonałymi solistami, którzy zaprezentują utwory Pucciniego, Brahmsa, Verdiego itp a wszystko urozmaicone świetnym humorem.
Koszt wyjazdu to 115 zł ( bilet+przejazd). Zapisy ( mogą być telefoniczne) i wpłaty ( w biurze stowarzyszenia lub na konto bankowe) przyjmuje do 19 listopada Henrietta Hoefler tel 518 539 632.


  • 19 listopad godz 16.30 wykład w sali widowiskowej TCK
Wykład wygłosi ks Tomasz Maniura - superior domu oblackiego w Kokotku a także Prezes Stowarzyszenia Młodzieżowego "Niniwa". Tematem spotkania będą "Wyprawy rowerowe  i ich intencje "organizowane corocznie przez stowarzyszenie.


  • do 20 listopada zapisy na spektakl "Scrooge. Opowieść wigilijna"
Organizujemy wyjazd do Teatru Nowego w Zabrzu na spektakl "Scrooge. Opowieść wigilijna"  Charlesa Dickensa .
Spektakl odbędzie się 15 grudnia o godz. 17.00. Wyjazd z Tarnowskich Gór o 16.00.
Koszt wyjazdu 30 zł ( bilet + przejazd)
Do 20 listopada musimy potwierdzić ilość biletów oraz dokonać przedpłaty za nie.
Zapisy z wpłatami przyjmuje przed wykładem 19 listopada Henrietta Hoefler tel 518 539 632

  • 22 listopad wyjazd na koncert do Radia Katowice
Wyjazd o 17.30 z Osady Jana ( koło Biedronki) i 17.35 Urząd Miasta ul. Sienkiewicza t Koncert odbędzie w Studiu Koncertowym Radia Katowice a wystąpi w nimkwartet smyczkowy Altra Volta i jego goście. A wśród gości - Stanisław Sojka.
Wstęp na koncert jest bezpłatny, zapewniamy transport w cenie 15 zł.
Organizatorem jest Henrietta Hoefler tel 518 539 632.
Zapisane osoby mogą dokonać wpłaty poprzez konto bankowe oraz w dniu wykładu 19 listopada
Brak jest wolnych miejsc

  • 23 listopad godz. 16.30 restauracja "Campo" w Tarnowskich Górach " Święto Niepodległości-Narodowe śpiewanie"
Zapraszamy na wieczór poetycko- muzyczny  związany ze Świętem Niepodległości. Program artystyczny przygotowany  przez naszych słuchaczy poświęcony temu wydarzeniu przewiduje także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Przewidziany jest także słodki poczęstunek.
Zapisy z wpłatami 15 zł przyjmuje do dnia 19 listopada br  Ewa Słabik tel 500 664 298 w przed wykładem w tym samym dniu.
Wydarzenie, które odbędzie się w ramach zadania "Kochamy naszą małą i dużą Ojczyznę" jest wspierane przez Gminę Tarnowskie Góry.

  • 26 listopad godz 16.30 wykład w sali widowiskowej TCK
Wykład wygłosi dr Antoni Winiarski a jego temat to "O ociepleniu klimatu inaczej. czy tylko dwutlenek węgla?"

  • 27 listopad wycieczka  do Krakowa
Wyjazd godz 7.30 Os. Jana (koło Biedronki) , godz 7.40 Urząd Miasta ul.Sienkiewicza. Powrót do Tarnowskich Gór przewidziany jest na godz 21.00.         
Wycieczkę zorganizowaliśmy , aby zobaczyć w Muzeum Narodowym wystawę "Wyspiański", która prezentuje  największą ilość dzieł Wyspiańskiego.
Program wycieczki: zwiedzanie z przewodnikiem Kościoła Franciszkanów i jego otoczenia a następnie wystawy "Wyspiański", udział w spektaklu "Wieczór kawalerski" w Teatrze Bagatela. Przewidziany jest też 2 godzinny czas wolny.

Koszt wycieczki 110 zł obejmuje przejazd, obsługę przewodnika, ubezpieczenie i bilety wstępu.

Organizatorem wyjazdu jest Danusia Bobecka tel 509 406 779

 
Miejsca medalowe na IV Piekarskich Senioraliach 2017

Uniwersytet Trzeciego Wieku Tarnowskie GóryNasza drużyna w składzie Nina i Mirosław Gliszczyńscy oraz Franciszek Drynda zajęli II miejsce w zawodach petanque czyli boule. Zawody odbywały się w ramach IV Piekarskich Senioraliów organizowanych przez Piekarski UTW.

Gratulujemy naszym medalistom oraz  pozostałym zawodnikom biorącm udział w Senioraliach.

 
24 i 27.04.2017 VI KONKURS "GRYFNY GODKI"

UTWTGW dniach 24 i 27 kwietnia 2017 r.  Piekarach Śląskich odbył się  VI Konkurs „Gryfny Godki” promujący kulturę i gwarę śląską. Patronat honorowy nad konkursem sprawowali: Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Plura, Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska Duraj, Prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki. Patronat Medialny objęło Radio Piekary. W konkursie brało  udział 78 osób w kilku kategoriach wiekowych w tym w kategorii dorosłych dwie nasze studentki Brygida Nowak i Henryka  Kańtoch. Na zakończenie pierwszego dnia konkursu obie otrzymały „Certyfikat – Szkryft znajomości Ślonskiej Godki” .
27 kwietnia 2017r. w sali widowiskowej Piekarskiego Domu Kultury zostały ogłoszone wyniki konkursu, w którym Brygida Nowak zdobyła III miejsce
za opowieść o Tarnowskich Górach mieście swojego dzieciństwa, ukochanych rodzicach, wspólnych pieszych  wyprawach po okolicznych lasach i miejscach do  Sowic, Zbrosławic, Rept  i rezerwatu przyrody Segiet. Także o rodzinnych   pielgrzymkach do Matki Boskiej Piekarskiej oraz radości z małżeństwa, dzieci i wnucząt. Otrzymaną nagrodą jest dyplom i piękny naturalistyczny obraz namalowany i wręczony osobiście przez piekarskiego artystę malarza Gerarda Orawskiego. Gratulujemy.

 
Nagrody Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry za osiągnięcia w dziedzinie kultury

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowskich GórachZa oryginalną formę propagowania kultury regionalnej  nasze koleżanki  Lyjna i Ryjzka czyli Teresa Majzner i Helena Domańska znalazły się w gronie nagrodzonych osób za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej przyznawanej corocznie przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry. Są one  autorkami oryginalnego projektu edukacji regionalnej „Śląskie starki berają”, skierowanego przede wszystkim do młodego pokolenia, zwłaszcza przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. W strojach regionalnych, jako śląskie starki opowiadają dzieciom śląską gwarą o historii, kulturalnych tradycjach, obchodach religijnych i o typowych zawodach naszego regionu. Od 2012 roku organizują spotkania w przedszkolach i szkołach w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Zabrzu, Chorzowie i Zbrosławicach a także dla dorosłych .

Nagrody otrzymali również Grzegorz Waloszczyk i Aleksander König.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Przekaż Twój 1 %

Reklama

Ta strona wykorzystuje COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki .

Akceptuje polityke cookie

EU Cookie Directive Module Information